Kategorie
Więcej kategorii

Baterie kuchenne. Jaką wybrać baterię do zlewozmywaka?

Dawniej rola baterii kuchennej ograniczała się jedynie do tego, by w mieszkaniu był stały dostęp do wody. Kwestie stylistyki pozostawały często pomijane - liczyła się jedynie funkcjonalność. Obecnie jednak wszystko się zmieniło. Asortyment armatury kuchennej jest tak szeroki, że wybór konkretnego modelu jest nie lada wyzwaniem, zwłaszcza dla osób, które dopiero zaczynają swój remont. Bateria stojąca czy ścienna, jedno- czy dwuuchwytowa, z obrotową czy wyciąganą wylewką? Zastanawiasz się jaką baterię do kuchni kupić? Poniższy artykuł pomoże Ci w wyborze.

Bateria kuchenna. Jaką wybrać?

Bateria stojąca czy ścienna?

Pierwszym czynnikiem, który powinieneś uwzględnić podczas wyboru baterii kuchennej, jest rodzaj jej montażu. Już na etapie tworzenia instalacji wodnej należy zdecydować w jaki sposób zostanie zamontowana bateria - bezpośrednio w blacie/zlewozmywaku czy w ścianie. Bateria stojąca wymaga odpowiedniego wyprowadzenia przyłączy ciepłej i zimnej wody, tak by znajdowały się one pod zlewozmywakiem. Do nich podłączysz baterię, wykorzystując elastyczne węże przyłączeniowe, znajdujące się w zestawie. Zlewozmywak lub blat, w którym zostanie zamontowana bateria stojąca, musi posiadać także odpowiednio przygotowany otwór. Baterie kuchenne stojące, nazywane również sztorcowymi, są obecnie najczęściej wybierane ze względu na łatwy i szybki montaż oraz szeroką gamę dostępnych modeli. Są funkcjonalne i pasują do każdej kuchni.

Bateria kuchenna stojąca

Baterię kuchenną ścienną podłączamy bezpośrednio do instalacji, bez użycia węży przyłączeniowych. Ważną kwestią jest rozstaw przyłączy ciepłej i zimnej wody, który w przypadku montażu ściennego powinien wynosić 15 cm. Klasyczne baterie montowane w ścianie są coraz rzadziej stosowane w nowym budownictwie, często jednak montuje się je podczas renowacji starych kuchni, w których zastosowanie bateriii stojącej wymagałoby przerobienia instalacji wodnej. Ich plusem jest także brak konieczności tworzenia specjalnych otworów w zlewozmywaku.

Bateria kuchenna ścienna

Bateria dwuuchwytowa vs jednouchwytowa

Kolejną kwestią decydującą o komforcie korzystania z baterii kuchennej jest sposób jej sterowania. Klasyczne baterie dwuuchwytowe są najmniej funkcjonalnym rozwiązaniem - wymagają obu rąk do ustawienia odpowiedniej temperatury i ciśnienia, co w przypadku prac kuchennych jest często uciążliwe. Ponadto korzystanie z baterii kurkowej jest mniej ekonomiczne, ponieważ uregulowanie strumienia zajmuje więcej czasu, niż w przypadku baterii z jednym uchwytem, co sprawia, że część wody po prostu się marnuje. Najbardziej optymalnym wyborem do kuchni jest bateria jednouchwytowa.

Bateria kuchenna jednouchwytowa

Bateria jednouchwytowa umożliwia wygodne sterowanie strumieniem wody tylko jedną ręką, co jest bardzo praktyczne np. w przypadku, gdy masz brudne ręce i nie chcesz całkowicie pobrudzić uchwytów. Wtedy wystarczy lekki ruch w górę, aby odkręcić wodę. Bateria z jedną dźwignią umożliwia również szybsze dostosowanie temperatury i ciśnienia wody, co zapewnia dodatkową oszczędność. Warto pamiętać także, że baterię jednouchwytową łatwiej utrzymać w czystości - dźwignia jest zazwyczaj gładka, ponieważ nie musisz jej przekręcać, a więc zabrudzenia nie przylegają do niej tak łatwo, jak do kurków.

Bateria kuchenna dwuuchwytowa

Najważniejsza wylewka

Kluczowym elementem wpływającym na praktyczność baterii kuchennej jest rodzaj jej wylewki. Ważne, aby miała duży zasięg, co umożliwia np. wygodną pracę w dwóch komorach zlewozmywaka. Wysokość wylewki również nie pozostaje bez znaczenia - im większa, tym lepsza swoboda ruchów w strefie zmywania, niezbędna w przypadku mycia wysokich garnków czy dużych blach lub napełniania butelek wodą. Wysoka wylewka nie sprawdzi się jednak w zestawie z płytką komorą zlewozmywaka, ponieważ woda będzie się rozchlapywać. Uwzględniając zakres ruchu, wylewka baterii może być obrotowa, wyciągana oraz ruchoma. Czym się różnią?

Ergonomiczna, obrotowa wylewka zapewnia optymalne wykorzystanie przestrzeni wokół baterii. Zakres manewrowania taką wylewką jest uzależniony od kąta jej obrotu, który może wynosić nawet 360°. Gwarantuje to swobodny dostęp do zlewozmywaka, co jest ważne, gdy chcesz napełnić wodą duży garnek lub wiadro, stawiając je bezpośrednio w komorze zlewu. Bateria z wyciąganą wylewką dodatkowo zwiększa zasięg baterii i maksymalne ułatwia wykonywanie codziennych czynności. Dzięki możliwości całkowitego zdjęcia wylewki z baterii i dowolnego nią sterowania, zapewnia ona precyzyjne kierowanie strumieniem wody, co znacznie usprawnia zmywanie naczyń czy płukanie warzyw. Ponieważ taka bateria zazwyczaj występuje w komplecie z wężem prysznicowym, dostęp do wody nie jest już ograniczony jedynie do strefy zlewozmywaka - dzięki wyciąganej wylewce możesz napełnić wodą nawet pojemniki stojące na podłodze bez konieczności ich dźwigania lub dokładnie umyć płytki nad zlewem.

Ruchome wylewki najczęściej występują w bateriach profesjonalnych lub półprofesjonalnych. Są one wyposażone w praktyczną, elastyczną sprężynę, która po rozłożeniu automatycznie składa się do pierwotnej pozycji i nie wymaga już ręcznego odkładania jej na pierwotne miejsce. Z tego powodu baterie z taką wylewką najczęściej wykorzystuje się w punktach gastronomicznych, gdzie praca przy zlewozmywaku musi być wykonana szybko i precyzyjnie. Obecnie jednak wiele osób decyduje się na zakup takiej baterii również do domu ze względu na duży komfort i swobodę ruchów, jaką zapewnia podczas prac kuchennych.

Bateria kuchenna sprężynowa

Zaplanowałeś swój zlewozmywak w szafce pod oknem i szukasz sposobu, który umożliwi komfortowe korzystanie z baterii kuchennej, jak i wygodne otwieranie i zamykanie okna w pomieszczeniu? W takiej sytuacji optymalnym rozwiązaniem jest zakup baterii podokiennej - wyciąganej lub opuszczanej. Jest ona łatwa w obsłudze i bardzo funkcjonalna, jeśli chodzi o zagospodarowanie przestrzeni pod oknem. Baterię wyciąganą wystarczyć pionowo wyjąć do góry i odłożyć na bok, natomiast opuszczaną wcisnąć w blat lub zlewozmywak. Bateria podokienna może występować z wylewką obrotową lub wyciąganą.

Bateria + zlewozmywak = dobrana para

Baterie zlewozmywakowe, jak każdy element wyposażenia kuchennego, dostępne są w wielu wariantach wykończenia. Najważniejszym kryterium wyboru jest kolorystyczne dopasowanie baterii i zlewozmywaka, tak by tworzyły harmonijną całość. Do zlewów i komór stalowych, najlepiej pasują baterie chromowane lub w kolorze stali szlachetnej, polerowanej lub matowej. Zlewozmywaki granitowe oraz ceramiczne tworzą zgrany duet z bateriami powleczonymi specjalnymi powłokami, imitującymi granit oraz ceramikę. Dopasowując baterię do zlewozmywaka, warto zwrócić uwagę również na kształt i wielkość obu elementów. Zlewozmywaki kwadratowe/prostokątne dobrze integrują się z bateriami o geometrycznych kształtach, z widocznymi kątami, utrzymanymi, np. w stylistyce kubistycznej. Natomiast zlew z zaokrągleniami, na rogach lub w komorze, oraz zlewozmywaki i komory podwieszane okrągłe dobrze wyglądają z bateriami z wysoką wylewką w kształcie łuku.

Bateria kuchenna w komplecie ze zlewozmywakiem

O czym jeszcze warto pamiętać?

Na koniec kilka uwag dotyczących istotnych aspektów, decydujących o długotrwałym i bezawaryjnym działaniu baterii kuchennej. Po pierwsze, przed zakupem konkretnego modelu dobrze wiedzieć w jaki rodzaj głowicy została wyposażona. To ona jest “sercem” całej baterii i w największym stopniu wpływa na komfort użytkowania i wytrzymałość produktu. Najbardziej wytrzymałe są głowice ceramiczne, gwarantujące płynną pracę baterii i łatwą regulację strumienia wody. Zapewniają one bezawaryjne działanie nawet przez kilkanaście lat. Po drugie, ekonomiczna bateria powinna być wyposażona w perlator napowietrzający wodę, który w niezauważalny sposób pozwala na znaczną oszczędność wody. Warto również przyłożyć dużą wagę do utrzymania armatury kuchennej w czystości. Systematyczne usuwanie powstałych zacieków z kamienia to podstawa, która zapewnia nieskazitelny wygląd i długotrwały połysk baterii. Wielu producentów oferuje również baterie powleczone specjalną powłoką, np. chromowaną, która zapobiega przyleganiu zabrudzeń i ułatwia codzienną pielęgnację.

Bateria kuchenna jest niezbędnym elementem wyposażenia każdej kuchni. Wraz ze zlewozmywakiem tworzy praktyczną strefę wody, z której korzystasz każdego dnia, przygotowując posiłki czy zmywając naczynia. Jeżeli nadal posiadasz wątpliwości, dotyczące zakupu baterii kuchennej, lub jeśli jakieś kwestie z artykułu pozostały dla Ciebie niejasne - napisz lub zadzwoń. Nasi doświadczeni doradcy dołożą wszelkich starań, aby ułatwić Ci wybór baterii kuchennej dopasowanej do Twoich potrzeb.

Strona wykorzystuje pliki cookies w celu prawidłowego jej działania oraz korzystania z narzędzi analitycznych, reklamowych i społecznościowych. Szczegóły znajdują się w polityce prywatności. Możesz zarządzać ustawieniami plików cookies, klikając w przycisk "Ustawienia". Ustawienia Rozumiem i akceptuję